Obowiązek sporządzania dokumentacji

Przepisy krajowe na wzór regulacji międzynarodowych nakładają na podmioty powiązane realizujące pomiędzy sobą określoną wartość transakcji szczególny obowiązek dokumentacyjny w postaci stworzenia tzw. dokumentacji podatkowej (dokumentacja cen transferowych). Brak takiej dokumentacji prowadzi do możliwości nałożenia na podatnika szczególnej, sankcyjnej stawki podatku dochodowego w wysokości 50%, kalkulowanej od różnicy dochodu oszacowanego przez organy podatkowe a dochodu wykazanego przez przedsiębiorców powiązanych.Organy kontroli skarbowej lub podatkowej mają prawo zażądać dokumentacji przy każdej kontroli, a podatnik ma tylko 7 dni na jej przedłożenie.
Ten krótki okres w praktyce uniemożliwia stworzenie pełnej dokumentacji i warto zastanowić się nad jej przygotowaniem odpowiednio wcześniej.

Podmioty powiązane

Przepisy krajowe w sposób bardzo szeroki określają pojęcie powiązań na potrzeby obowiązku stworzenia dokumentacji podatkowej.
Wskazują one na powiązania:

  • Kapitałowe oraz osobowe, które dotyczą zarówno powiązań międzynarodowych jak i krajowych;
  • Rodzinne, pracownicze oraz majątkowe, które odnoszą się wyłącznie do powiązań krajowych.

Warto w uzupełnieniu dodać, iż powiązania te nie zawsze zostały jednoznacznie zdefiniowane w przepisach podatkowych, co zwiększa ryzyko wystąpienia obowiązku dokumentacyjnego w praktyce.

Wartość transakcji

Obok istnienia powiązań, obowiązek sporządzenia dokumentacji istnieje w tych podmiotach, które dokonują pomiędzy sobą sprzedaży towarów lub świadczenia usług o określonej wartości.
Ustawy podatkowe wskazują na cztery kwoty:

  • 100 000 EUR, która dotyczy spółek kapitałowych i odnosi
    się do transakcji o wartości nie przekraczającej 20% kapitału
    zakładowego;
  • 30 000 EUR, w przypadku świadczenia usług lub udostępniania wartości niematerialnych i prawnych;
  • 20 000 EUR, gdy zapłata dokonywane są na rzecz podmiotów z siedzibą w tzw. „raju podatkowym”;
  • 50 000 EUR w pozostałych przypadkach.

Powyższe wartości dotyczą okresów rocznych i przeliczone są na PLN w oparciu o średni kurs NBP z ostatniego dnia roku podatkowego poprzedzającego rok, w którym transakcje były zawierane.

Struktura dokumentacji

Nie istnieje jeden wzór dokumentacji podatkowej. Przepisy krajowe wskazują bowiem wyłącznie na elementy obligatoryjne i fakultatywne, które dokumentacja powinna zawierać (art. 9a ust 1 Pdop oraz art. 25a ust 1 Pdof). Warto jednak skorzystać w tym zakresie z koncepcji znormalizowanej „Dokumentacji cen transferowych UE” (DCT UE), ogłoszonej komunikatem Komisji z dnia 7.11.2005r., KOM(2005) 543 – wersja ostateczna. Dzieli ona dokumentację na dwie części:

A) Cześć opisowa:

  • dane stron transakcji
  • funkcje stron w dokumentowanej transakcji

B)  Część analityczna:

  • Określenie kosztów transakcji
  • Wskazanie metody kalkulacji ceny

Przyjęcie takiego podziału w praktyce ułatwia nie tylko sporządzanie dokumentacji, ale również jej powielanie na kolejne lata podatkowe. Pamiętać bowiem należy, iż podatnik powinien mieć dokumentację za okres każdego roku, w którym występowały powiązania a wartość obrotu przekraczała kwoty graniczne.

Ceny transferowe

W zakresie naszych usług znajdziesz pełne wsparcie Twoich procesów biznesowych.